Loss of SP7IDX Waldi

Loss of SP7IDX Waldi

Polska wersja poniżej // Polish version below  

We regret to inform you that Waldi SP7IDX passed away suddenly on 04/04/2021. He was the heart and soul of SP7IDX Hexbeam Technology. It is a loss that is hard for us to recover from.

At the same time, we would like to inform all customers of the company who have placed an order or plan to do so that we are currently organizing Waldi’s corporate and personal matters. Due to the completely sudden and unexpected death of Waldi and the long legal procedures in Poland, it may unfortunately take some time.

We will do our best to fulfill orders already placed. Due to the enormous know-how that only Waldi had, this may take some time. At the moment, we are organizing official and financial matters. In the next one, we will decide on steps related to orders, which we will keep you informed about.

Please be patient and understanding. For our part, we will do everything to ensure that Waldi retains the highest respect and good name in the radio industry.

Z przykrością informujemy, że Waldi SP7IDX zmarł nagle 04.04.2021. Był sercem i duszą firmy SP7IDX hexbeam technology. Jest to strata, po której ciężko nam się podnieść.

Jednocześnie chcielibyśmy poinformować wszystkich klientów firmy, którzy złożyli zamówienie, lub planują to zrobić, że porządkujemy obecnie sprawy firmowe i osobiste Waldi.  Ze względu na zupełnie nagłą i niespodziewaną śmierć Waldi oraz długie procedury prawne w Polsce może to niestety potrwać trochę czasu.

Zrobimy wszystko, aby zrealizować złożone już zamówienia. Ze względu na ogromny know-how, który miał tylko Waldi może to potrwać trochę czasu. Na ten moment porządkujemy sprawy urzędowe i finansowe.  W następnym będziemy decydowali o krokach związanych z zamówieniami, o których będziemy informować na bieżąco.

Bardzo prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość. Z naszej strony zrobimy wszystko, aby Waldi zachował najwyższy szacunek i dobre imię w branży radiowej.